Almanya Peşmerge`ye silah verme karari aldi

By , in Dünya Haberleri on .

Pesmerge Kuzey IrakAlman hükümeti IŞİD’e karşı Kuzey Irakda peşmergeyi silahlandırma kararı aldı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Kuzey Irak’a silah yardımı konusunda bir açıklama yapması bekleniyor. Alınan bilgiye göre Almanya bölgeye asker göndermeyecek.
Almanya’da Federal Hükümet’in Kuzey Irak’a silah yardımı yapabileceğini açıklamasından sonra özel gündem maddesi olarak konu Federal Meclis’te ele alınacak. Alman hükümetinin IŞİD’e karşı Peşmergeye otomatik silahlar ve tanksavar yardımı yapması bekleniyor.
Kuzey Irak’ta terör faaliyetlerine devam eden IŞİD adlı örgüte karşı mücadele eden Peşmerge güçlerine sadece ‘öldürücü’ olmayan askeri teçhizat yardımı yapacağını açıklayan Federal Hükümet, bu haftaki Bakanlar Kurulu’ndan sonra silah yardımına da hazır olduğunu bildirdi.

Pkk ya silah yok

Almanya da terörist gruplar listesinde bulunan PKK’ya silah göndermeyeceğini belirten Angela Merkel, silah gönderilmesinin şartlarının  açık olduğunu ve Irak Merkezi Hükümeti’nin kabul etmesine bağlı olduğunu vurguladı. “PKK bu bu durumda silah alacak gruplar arasında yok” diyen Merkel, Almanya’nın göndereceği silahların kullanımı konusunda Kuzey Iraki Pesmergeye egitim verebileceğinin söyledi.