Almanya Genel Bilgiler

By , in Almanya Bilgi on .

ALMANYA’NIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Almanya Orta Avrupa’da bulunmaktadır. Kuzeyinde Danimarka batısında Hollanda, Belçika, Fransa güneyinde İsveç ve Avusturya doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti bulunmaktadır. Tam 9 tane komşusu vardır. Almanya Avrupa’da Rusya’dan sonra nüfusuyla en kalabalık olan ikinci ülkedir. Almanya birisini Baltık Denizi’nde diğeri de Kuzey Deniz’de olmak üzere iki adaya sahiptir.

Almanya’nın Coğrafi Yapısı

Almanya’nın başkenti Berlin’dir. Ülkenin toplam yüz ölçümü 357093 kilometredir. Dünyanın altmış üçüncü büyük ülkesi konumundadır. Yükseltisi güneydeki Alp Dağları’ndan kuzeydeki Kuzey Denizi’ne ve kuzeybatıdaki Baltık Denizi’ne doğru azalmaktadır. Almanya’nın en büyük beş şehri sırasıyla Berlin, Hamburg, Münih, Köln ve Frankfurt’tur. Almanya Avrupa’da en çok komşusu olan ülkedir.
Ülkenin içinden geçen Tuna, Renizar ve Main Irmakları ve turistik göller güneybatı boyunca uzanan Alpler ve Kara Orman tabiata ayrı bir güzellik katmaktadır.

Siyasi ve Hukuk Yapısı

Demokratik sosyal ve hukuk devleti olan Almanya federal cumhuriyet sistemiyle yönetilmektedir. Federal Almanya Cumhuriyeti kendi yönetim mekanizmasına sahip olan 16 eyaletten oluşur. Siyasi olarak her eyalet tüm Almanya genelinde geçerli olan kuralları uygulamakta ve kendileri tarafından seçilen milletvekilleri tarafından Parlamento’da temsil edilmektedirler.
Tüm ülkede anayasa ve kanunlar ortaktır ama her eyaletin uygulaması için farklı mevzuatlar bulunabilir. Alman siyasi sisteminin en üst kademesinde Cumhurbaşkanı bulunur. Yönetim politikasını belirleyen başbakan geniş yetkilerle donatılmıştır.

Almanya’nın iklimi

Ölçülen yıllık ortalama sıcaklık 9 derecedir. Kuzeyinde yazları sıcaktır ve kuraktır. Kışınsa okyanus etkisinde kalan bir iklim görülür kar kalınlığı Zugspitze tepesinde 4-5 metreyi bulur. Ülkenin %30’u ormanlarla kaplıdır. Ormanların çoğunda kozalaklı ağaçlar vardır. Ormanlarda ve dağlık bölgelerde genellikle geyik ve dağ keçisine rastlanır.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Almanya’nın nüfusu 83 milyon civarındadır. Bu nüfusun yaklaşık 5 milyonu da yabancı nüfustur. Çoğunluğunu da Türkler oluşturmaktadır. Almanya’da nüfus artış oranı çok azdır. Nüfusun büyük bir kısmı Ruhr havzasında yaşar. Almanya’daki bütün halk ana dilleri olan Almancayı konuşur. Azınlık yok denecek kadar azdır.
Almanya’da Eğitim
Almanlar eğitime ve bilime çok önem veren bir millettir. Eğitim ve öğretim ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.6-18 yaş arası eğitim zorunludur. Tüm herkes ilk önce 4 senelik temel okullara giderler ardından esas okul, ortaokul ve lise gibi tercihler yaparlar. Esas okulu bitirenler 3 senelik mesleki okullara giderek meslek sahibi de olabilirler.

Almanya’nın Ekonomisi

Almanya 2007 yılının istatistiklerine göre dünyanın 3.büyük ekonomisine sahip ve en çok ihracat gerçekleştiren ülkedir. Ülke sosyal güvenlik sistemleriyle donatıldığı için üst düzey bir yaşama sahiptir. Aynı zamanda Almanya birçok bilim ve teknoloji alanında lider olarak gösterilmiştir. Para birimi 1 Euro yani 100 centtir.
Almanya’nın Sosyal Yapısı
Almanya yurttaşlarına geniş olarak bir sürü sosyal güvence sunmaktadır. Sağlık sigortası kaza sigortası emeklilik sigortası işsizlik ve bakım sigortası bunlara örnek verilebilir. Bu temel güvenceyi oluşturan sigorta primleri çalışan ve işverenler tarafından ödenmektedir. Oluşan boşluklar vergilerden alınmaktadır.
Almanya’nın Dini
Hıristiyanlık Almanya’da 53 milyon taraftarla en yaygın inançtır. Bunun 26 milyonu katolik26 milyonu Protestan900 bini de Ortadoks’tur. Sayısı yaklaşık 3 milyon olan Müslümanlar Almanya’da ikinci büyük dini grubu oluşturur. Almanya’da din ve vicdan özgürlüğü vardır bu da Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası’nda garantilenmiştir.
Resmi ve Dini Bayramlar
Yeni yıl: 31 Aralığı 1 Ocağa bağlayan gece yılbaşı gecesi olarak kutlanır.
Paskalya bayramı: Her yıl ilkbahar dolunayından sonraki ilk pazar günüdür. Hıristiyanlığın en önemli temel bayramıdır.
İşçi Bayramı: 1 Mayıs
Meryem Ana Günü: 15 Ağustos
Azizler Yortusu: 1 Kasım
Noel Bayramı: 3 gün boyunca sürer.24 Aralık tarihinde başlar “kutsal akşam” denir. İsa Peygamberin doğum tarihi kutlanır.
3 Ekim: Resmi olarak batı ve doğu Almanya’nın birleştiği gündür. Askeri geçit törenleri ve parlamentolarda günün anlamı ile ilgili konuşmalar yapılır.