Almanya ekonomisi

By , in Almanya Bilgi on .

Almanya ekonomisi hakkında bilgi

Sizlere bu yazımızda genel itibari ile Almanya ekonomisi ve iş potansiyeline sunduğu katkılar ile ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağız. Öncelikle yapılan araştırmalar ve verilere bakıldığında sadece Avrupa değil Dünya baz alındığında en büyük üçüncü ekonomiye sahip bir ülke olduğunu belirtmek isteriz. Üretim sahasının geniş olması ve yaptığı teknolojik yatırımlar ile ihracat boyutunun her yıl % 9 büyüme ile yoluna devam ettiğini bu durumunda Almanya’ yı hem ekonomik hem de siyasi açıdan çok büyük bir güç durumuna eriştirdiğini belirtmek isteriz.

Almanya ekonomi rakamları nelerdir?

Almanya’ nın sektörel iş gücü dağılımına baktığımızda genel itibari ile hizmet alanının ön planla da olduğunu ve ekonominin ortalama olarak % 74′ lük dilimini kapsadığını belirtmek isteriz. Bunu endüstri izlemektedir. Endüstri dalının Almanya ekonomisine katkı iş gücü oranı ise yaklaşık olarak % 25 dolaylarında seyretmektedir.  Ülkenin 3′ te 1′ nin verimli topraklara sahip olmasına rağmen tarıma olan ilginin iş gücüne bakıldığında % 1.5 gibi bir etkisi olduğunu dile getirelim. İşsizlik oranının 2013 verileri ele alındığında % 5 olduğu ülkede yoksulluk sınırı ise % 15 dolaylarında seyretmektedir. Enflasyon ise ortalama olarak 1.4 oranında seyretmektedir. Gayrisafi yurtiçi hasıla da büyüme oranı 0.6 iken kişi başı GSYİH ise 39.500 dolar olarak bilinmektedir. 2013 yılında dünyanın her ülkesine yaptığı  1493 trilyon $  ihracat ile de dünya listesinde en büyük 3. ekonomi olduğunu kanıtlamış bulunmaktadır.

Peki, Almanya’ da en çok ilgi gösterilen meslekler hangileri olmaktadır?

Almanya’ nın böylesine güçlü bir ekonomiye sahip olması endüstriyel alanda birçok sektörde ciddi yatırımlar yapması ve iş sahasını geniş tutması yatmaktadır. Şimdi yüzeysel olarak sizlere bu iş kategorilerinden de bahsetmek istiyoruz. Maden işletmeciliği kömür demir çelik üretimi çimento üretiminin sağlanması çeşitli alanlarda aktif olarak kullanılan kimyasallar gıda ve içecek elektronik makine üretimi motorlu araç üretimi tekstil ve gemi yapımı gibi alanlarda dünyanın büyük güçleri arasında yerini aldığı bilinmektedir. Üstelik bütün bu üretim safhasında katkısı olan işletmelerin bütün süreci en son teknolojik yenilikler ile yaptığını ve bu sebeple farkını ortaya koymayı çok daha kolayca başardığına da değinmek istiyoruz. Ana ihracat ortalıkları arasında ilk sırayı Fransa alırken bunu ABD Birleşik Krallık Hollanda ve Çin takip etmektedir.

Almanya’ da yatırımcılar için gözde iş sahaları

Eğer Almanya’ da paranızı doğru ve kar getiren bir yatırıma dönüştürmek istiyorsanız her zaman sizin beklentilerinizi karşılayacak pek çok sektör bulabileceğinize de değinelim. TGesktil gıda ve içecek üretimi ve özellikle makina imalatı konusunda sizde hedeflediğiniz rakamlara ulaşabilecek bir adımı güvenilir biçimde atabilirsiniz. İlaç gıda maddeleri veri ekipmanları tarım ürünleri ve elektrikli cihazların Almanya tarafından en çok ithal edilen ürün grupları olduğunu söylersek bu kategorilerde sizler için adeta tam bir biçilmiş kaftan olacaklardır.

Bu ülkede nasıl para kazanılır?

Sizlere Almaya iş sahasının 3′ te 2′ sini küçük üretim ve satış yapan işletmelerin oluşturduğunu belirtmek isteriz. Özellikle makine ve araç üretimi konusunda büyük markalara tedarikçilik yapan işletmelerin ciddi oranda paralar kazandıklarını da biliniz. Bu bağlamda sizlerde detaylı bir araştırma ve fizibilite yaptıktan sonra konu ile ilgili izlemeniz gereken en güvenilir ve akıllıca yolun hangisi olacağını tespit edebilirsiniz. Ancak böylesinde dünyanın en büyük 3. ekonomisine sahip bir ülkede ciddi paralar kazanmanızın çok büyük bir ihtimal olduğunu da söylemeden geçemeyiz.