Almanya vizesi almak

By , in Almanya Bilgi on .

Almanya vizesi almak isteyen kişilerin yapmaları gereken bazı işler bulunmaktadır. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

Almanya vizesi almak için Almanya Büyükelçiliği ya da konsolosluklarından randevu almanız gerekmektedir. Çünkü Büyükelçilik ve Konsolosluklar randevu esasına göre çalışmaktadırlar. Randevuyu alıp kaydınızı (cüz’i bir miktar ödeme yapmanız gerekir)  yaptırdığınızda size bir numara verilecektir. Randevuya giderken cüz’i miktarda ödeyerek aldığınız kayıt numarasını (ya da diğer adıyla PIN numarası) yanınızda bulundurmalı ve tam randevu saatinde orada olmalısınız. Gecikirseniz hakkınız yanar ve tekrar numara almak zorunda kalırsınız.

Almanya vizesi almak için gerekli evraklar;

Tam doldurulmuş ve vize başvurusu yapan kişi tarafından imzalanmış schengen vize başvuru formu, 2 adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf, (arka kısım beyaz fonlu olmalı)vize bitiş tarihinden itibaren en az altı ay geçerli pasaport, eğer eski pasaportunuz bulunmakta ise onu da mutlaka yanınızda götürmeyi unutmayın, Sabıka kaydı, Banka hesabı cüzdanı, varsa gayrimenkul/lerinizin tapusu, Kredi kartı fotokopileri, Almanya’ya davetli gitmekte iseniz davet eden kişinin resmi makamlardan onay alarak gönderdiği davetiye ya da otel rezervasyonu, uçak bileti rezervasyonu, teminatlı sağlık seyahat sigortası (tüm schengen ülkelerini içine alacak şekilde). Eğer öğrenci iseniz bunlara ek olarak öğrenci kimliği yükseköğrenim belgesi ya da okuduğunuz okuldan alacağınız resmi onaylı belge ailenizin geçim kaynağına ait evraklar eğer kamu dışında çalışmaktaysanız ya da kamuda çalışmaktaysanız emekliyseniz belli bir meslek grubuna dahil iseniz esas istenilen belgelerin dışında ek belgeler istenecektir.

Almanya vize almak için yapılan başvuruda sorulabilecek sorular;

Her şeyden önce size Almanya’ya neden gitmek istediğinize dair soru sorulabilir. Gidiş nedeninizi sorarlar maddi durumunuz ya da sizi davet kişinin maddi durumu önemlidir. Almanya’dan kesin dönüş yapıp yapmayacağınızı sorabilirler mülakat sırasında Almanca biliyorsanız Almanca konuşabilirsiniz bilmiyorsanız da sorun değil soruları Türkçe cevaplayabilirsiniz. Eğer ilk defa vize alacaksanız müracaatı sizin yapmanız gerekmektedir. Sizden ek evraklar istenilebilinir. Mümkün olduğunca hazırlıklı gitmeye çalışın. Evrakların tamamlanması kontrolü ve mülakat  hepsi yaklaşık 35-40 dakika sürmektedir.

Almanya’ya turistik seyahat vb geçici nedenlerle gitmekte iseniz

Almanca bilip bilmemeniz önemli değildir. Ancak uzun süreli gidişlerde temel (basic) Almanca bilginizin olması önem taşımaktadır. Almanya’dasınız ve aldığınız vizenin süresini uzatmayı düşünmektesiniz. Böyle bir düşünceye sahipseniz Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine gitmeniz ve bu isteğinizi nedenleri ile anlatmanız gerekmektedir. Sizden evrak isteyebilirler istenilen evraklardan birer fotokopisini almayı unutmayın. Vize süresini uzatmak amacıyla başvuru yaptığınız gün vizeniz donra ve yasal karar çıkıncaya kadar Almanya’da kalabilirsiniz.

Almanya vize alma işlemleri; Vize alma işlemleri evraklarınızın tamamlanması Almanya Elçilik ya da konsolosluklarının ek süre istemine göre değişebilir. Ama ortalama olarak 10 gün içinde tamamlanmaktadır. Almanya vize ücreti; Almanya’ya yapmak istediğiniz seyahat süresine ve vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Almanya vize türleri; Almanya Turistik vize Almanya Ticari Vize Almanya ziyaret vizesi Almanya aile birleşimi vizesi ve Almanya transit vize. Almanya vize başvurusu en az Almanya’ya gitmeden 15 gün önce yapılmalıdır (Bu turistik vizeler için geçerlidir)

Almanya ticari vize başvurusu için yurt dışına çıkmadan 3 ay önce davetiyenin tarafınıza gelmiş olması gerekmektedir. Bu davetiyenin 3 aylık geçerliliği bulunmaktadır. Almanya transit vize başvurusu seyahatinizden bir ay önce başvuru yapılması gerekmektedir. Sizden istenilen tüm evrakları tamamlayarak randevu saatinde Konsolosluğa gittiğinizde ve size sorulan sorulara çelişkili cevaplar vermeden cevapladığınız sürece olumsuzluk oluşturabilecek herhangi bir durumla karşılaşmazsınız. Yeter ki siz kendi vize alma ve Almanya’ya gitme nedeninizi karşınızdaki konsolosluk görevlisine doğru ve dürüst bir şekilde açıklayın. En önemlisi de rahat olun